Огляд українського ринку газу за 22 – 26 червня

Головною подією минулого тижня стала новина про конфлікт між операторами газотранспортних систем України і Словаччини. Український оператор вже домовився з операторами Угорщини і Польщі про об’єднання фізичних точок з’єднання у одну віртуальну на кожну країну. ОГТСУ також звернувся з ідеєю об’єднання точок «Будінце» та «Вельки Капушани» в одну віртуальну, що дозволило б здійснювати віртуальний реверс та знизити видатки на імпорт газу. Проте, для оператора словацької ГТС Eustream це означає втрату доходів – кілька млн €. Очікувано, Eustream відмовився від такої ідеї. ОГТСУ у відповідь оголосив про можливу зупинку імпорту газу зі Словаччини. Внаслідок запланованого на 11 серпня ремонту на точці з’єднання «Будінце» імпорт газу зі Словаччини може припинитися приблизно на 1,5 місяця. На сьогодні обсяги поставок зі Словаччини складають близько 65% усього імпорту або близько 40 млн куб м на добу.

Через конфлікт операторів цілком реально можуть постраждати газові трейдери, які вже викупили потужності на точці «Будінце». Якщо конфлікт не буде врегульовано найближчим часом імпортери газу готові вимагати компенсацію втрат через суди. «Якщо імпорт припиниться, то на українському ринку відчуватиметься значний дефіцит газу, в той час як на європейському його буде надлишок», – зазначив один з трейдерів. Інший трейдер задається питанням: «Якщо контракти все-таки перенесуть на «Вельки Капушани» чи прийдеться оплачувати їх заново?».

Іншою важливою подією стали наміри деяких трейдерів експортувати газ в Румунію через Молдову. Зокрема, ТОВ «ТАС Енергія Країни» у другій половині року планує експортувати близько 1 млрд куб м газу до Румунії. Компанія вже підписала транзитний договір з «Молдовагаз» (63% акцій належить «Газпрому»). За інформацією ExPro, експорт газу до Румунії планує здійснити також ТОВ «ЕРУ Трейдінг» та з десяток інших компаній.

 

В останній тиждень червня на українському ринку спостерігалася тенденція до поступового зростання цін на природний газ – до найвищих значень за останні два місяці. Основна причина – збереження високого попиту на газ, а також зростання котирувань на європейських хабах.

Учасники ринку відзначали, що на ринку відчувається дефіцит ресурсу червня, особливо після того як «Нафтогаз Трейдинг» припинив торгівлю ним. «Попит високий, ресурсу мало. Хотіли купити ресурс червня, то продавці задирають ціни – до 3 700 грн/тис куб м. Дешевше вийшло відібрати потрібний обсяг з підземних сховищ», – розповідав ExPro один з трейдерів.

Червневий ресурс на початку тижня торгувався по 3 220 – 3 370 грн/тис куб м, до кінця тижня він подорожчав у середньому на 10% і станом на п’ятницю (26 червня) торгувався за цінами 3 500 – 3 700 грн/тис куб м. Відчутне подорожчання ресурсу червня пов’язано із завершенням місяця.

Ресурс липня, торгівля яким вийшла на перше місце, на початку тижня торгувався за цінами 3 170 – 3 400, в той час як наприкінці тижня ціни на нього становили 3 350 – 3 600 грн/тис куб м. Таким чином минулого тижня ціни на липневий ресурс зросли на 6%.

Газ у ПСГ минулого тижня також подорожчав приблизно на 3%. На початку тижня газ у сховищах торгувався по 3 300 – 3 450 грн/тис куб м, а наприкінці - по 3 370 – 3 600 грн/тис куб м.

Активність торгівлі серпневим ресурсом доволі слабка, ціни на нього на початку тижня коливалися у діапазоні 3 450 – 3 560 грн/тис куб м, протягом тижня він подорожчав на 3% - до 3 550 – 3 650 грн/тис куб м у п’ятницю (26 червня).

 

ТОВ «Нафтогаз Трейдинг» минулого тижня на ТБ «Українська енергетична біржа» реалізувало 730 тис куб м ресурсу червня за цінами 3 372 – 3 492 грн/тис куб м та 3 млн куб м газу в ПСГ з передачею у червні по 3 372 – 3 504 грн/тис куб м.

Також «Нафтогаз Трейдинг» продало 2,25 млн куб м ресурсу липня по 3 384 – 3 510 грн/тис куб м та 4,9 млн куб м газу в ПСГ з передачею у липні за цінами 3 384 – 3 588 грн/тис куб м.

Крім того компанія продала на біржі 1,55 млн куб м ресурсу серпня за цінами 3 474 – 3 606 грн/тис куб м та 3,8 млн куб м газу в ПСГ з передачею у серпні по 3 474 – 3 600 грн/тис куб м. Таким чином, «Нафтогаз Трейдинг» звітного тижня продала 16,23 млн куб м газу на біржі на загальну суму 56,5 млн грн (з ПДВ), у 2,6 рази менше, ніж попереднього тижня.

ТОВ «Укрфінгаз» також продало 100 тис куб м ресурсу липня за ціною 3 300 грн/тис куб м на суму 330 тис грн (з ПДВ).

Крім того, протягом звітного тижня 4 компанії проводили торги з купівлі природного газу, проте лише одна придбала газ – ДП «Укрспирт». «Укрспирт» придбало 1,13 млн куб м ресурсу липня за середньозваженою ціною 3 372 грн/тис куб м на умовах подекадної оплати. Стартова ціна становила 1 900 грн/тис куб м.

Звітного тижня свої перші торги з продажу газу на УЕБ провели дві компанії – ТОВ «Сінергія Трейд» та ТОВ «Газ-Оіл Гарант». Обидві компанії не знайшли покупців за прийнятними цінами. «Сінергія Трейд» зареєстрована у 2018р у м. Київ, керівник – Микола Лобунець, кінцевий бенефіціар – Анастасія Череповська. За даними ExPro, компанія у грудні-січні перемогла у трьох тендерах на поставку природного газу, загальний обсяг – 187 тис куб м.

«Газ-Оіл Гарант» базується в Києві, керівник – Інна Старова, кінцевий бенефіціар – Давид Петросов. Компанію пов’язують з групою Приват. «Газ-Оіл Гарант» у 2018р імпортувала майже 2 млн куб м природного газу (продавець – AOT Energy), у 2019р імпортувала 328 тис куб м (придбала у Uniper та DXT Commodities).

 

Імпорт газу з європейських напрямків звітного тижня коливався у діапазоні 60-65 млн куб м на добу. Основна частина газу надходить зі Словаччини – близько 38,3 млн куб м на добу (що становить 61% від усіх поставок). Поставки з Угорщини за механізмом віртуального реверсу складають близько 21,1 млн куб м на добу (або 33,5% від усього імпорту). Фізичні поставки з Польщі становлять 3,4 млн куб м на добу (або 5,5% від усього імпорту). Разом з тим, 25 червня відновився імпорт газ з Польщі за механізмом «віртуального реверсу», який не використовувався з початку місяця. 25 червня по «віртуальному реверсу» було імпортовано близько 1,3 млн куб м газу.

 

Детальніше про те, що відбувається на українському ринку газу читайте в наших виданнях ExPro Gas&Oil Daily та ExPro Gas&Oil Weekly.

10:06 / 30 червня, 2020

Подiї
11:00 / 13 лютого, 2020
AGROPETROL 2020 AGROPETROL – це єдиний в Україні майданчик для зустрічі виробників та постачальників дизпалива, бензину, пропан-бутану, природного газу та електроенергії зі споживачами – представниками агрокомпаній та промислових підприємств. В Києві 13 лютого зустрінуться представники відділу закупівель з трейдерами
AGROPETROL 2020
08:00 / 26 вересня, 2019
ODESA OFFSHORE CONFERENCE 2019 Україна має всі шанси відновити роботу найперспективнішого нафтогазового регіону – Південного. Поклади нафти і газу розташовані як на суші, так і на морі. На шельфову ділянку Чорного моря «Дельфін» вже подали заявку 4 компанії, які мають намір укласти з Україною Угоду про розподіл продукції (УРП). Odesa Offshore Conference 2019 – є найкращим майданчиком для зустрічі українських та закордонних замовників з буровими та сервісними компаніями та постачальниками обладнання.
ODESA OFFSHORE CONFERENCE 2019
12:00 / 13 червня, 2019
Круглий стіл: Ризики та переваги впровадження нового ринку електроенергії Для обговорення процесу впровадження нового ринку електроенергії, яке заплановано на 1 липня 2019р, компанія ExPro Consulting зібрала в інформагентстві "Укрінформ" провідних гравців ринку, а також більше 120 незалжених постачальників та споживачів електроенергії.
Круглий стіл: Ризики та переваги впровадження нового ринку електроенергії
Всі події