Огляд українського ринку газу за 19 – 23 жовтня

З початком третьої декади жовтня активність торгівлі природним газом в Україні помітно зросла. Це пояснюється в першу чергу збільшенням продажу ресурсу листопада, а також попитом з боку кінцевих споживачів. Крім того, початок опалювального сезону сприяв збільшенню споживання газу та попиту в цілому. Минулого тижня, споживання газу вперше за півроку перевищило обсяги видобутку і імпорту. Також, розпочався відбір газу з підземних сховищ.

Ціни на природний газ у першій половині тижня залишалися стабільними, проте з наближенням кінця тижня зростали. Серед причин – ріс котирувань на європейських хабах та високий попит на газ. «Хто відкладав купівлю, тепер змушений купувати по вищим цінам», - зазначив один з трейдерів.

На передній план вийшла торгівля ресурсом листопада. Трейдери та кінцеві споживачі активно купують листопад у видобувників, імпортерів та інших трейдерів. Ціни на ресурс листопада на початку тижня коливалися у діапазоні 6 300 – 6 450 грн/тис куб м, до кінця тижня вони зросли більш ніж на 2% (150 грн) – до 6 450 – 6 600 грн/ тис куб м у п’ятницю.

Торгівля ресурсом жовтня поступово наближається до завершення. Майже всі видобувні компанії, а також значна частина трейдерів уже продали весь ресурс жовтня. На ринку також зустрічаються окремі пропозиції з обміну ресурсу жовтня на газ у ПСГ. Ресурс жовтня на початку тижня торгувався по 5 950 – 6 100 грн/тис куб м, до кінця тижня він подорожчав на 5% (250-400 грн) і торгувався за цінами 6 200 – 6 500 грн/тис куб м. На ринку зберігався попит на жовтневий ресурс.

Газ у ПСГ на початку тижня торгувався за цінами 5 990 – 6 170 грн/тис куб м, наприкінці тижня ціни становили 6 250 – 6 500 грн/тис куб м. Таким чином ціни на газ у ПСГ зросли на 5% (260-330 грн). Газ у сховищах торгується з передачею у жовтні, листопаді, грудні та січні. Також зустрічаються пропозиції з продажу газу у «митному складі». За словами деяких трейдерів, звітного тижня попит на газ у «митному складі» різко зріс.

З наближенням кінця жовтня на ринку зростає кількість пропозицій ресурсу грудня. Ціни на нього стартували від 6 650 грн/тис куб м. Попит на грудневий ресурс поки мінімальний.

Учасники ринку опитані ExPro до кінця місяця не прогнозують різких коливань. «Ми не бачимо зараз сигналів до різкого зростання чи падіння цін»,- зазначив трейдер.

 

Активність торгівлі природним газом на ТБ «Українська енергетична біржа» минулого тижня зросла. Протягом тижня 12 компаній пропонували до продажу ресурс вересня, жовтня, листопада, грудня та газ в ПСГ. 4 компанії (ТОВ «ГПК «Нафтогаз Трейдинг», ТОВ «Юкрейніан Газ Трейдинг», ТОВ «Українська бурова компанія» та СП «ПГНК») продали газ на біржі.

Крім того з попереднього тижня запрацювала нова біржа для торгівлі природним газом – ТБ «Український хаб». За словами учасників ринку, біржа пов’язана з Асоціацією «Газові трейдери України», а також ТБ «Столиця». Перші торги пройшли 15 жовтня, на який ТОВ «Крафт Енерджи» продало 100 тис куб м ресурсу жовтня за ціною 5 825 грн/тис куб м. Протягом тижня газ (ресурс жовтня, листопада та ПСГ) до продажу пропонували «Крафт Енерджи» та ТОВ «Євро-Енергогаз», проте покупців не знайшлося.

 

Починаючи з жовтня, компанії активізувалися з експортом газу до Європи (насамперед, до Угорщини). Зокрема, ТОВ «Інкоргаз» у жовтні-грудні планує експортувати до Угорщини до 20 млн куб м природного газу. Покупцем виступає Inkor Trading. Крім того, Kepler Trading (пов’язана з «Інкоргаз» - спільний кінцевий бенефіціар Володимир Погребняк) також планує експортувати до Угорщини до 12 млн куб м газу з митного складу (закачування у липні-серпні 2020р).

Також MET планує експортувати до Угорщини близько 24 млн куб м газу з «митного складу» ПСГ (закачування у квітні 2020р) протягом жовтня 2020р – лютого 2021р. За даними директора ОГТСУ Сергія Макогона, Україна збільшила поставки газу до Угорщини у 2,8 рази – до 1,4 млн куб м на добу внаслідок ремонту газопроводу на угорсько-австрійському кордоні.

 

Держзакупівлі Prozorro. ДП «Морський торговельний порт «Южний» який шукає постачальника 3 млн куб м газу до 1 січня 2022р на суму 23 млн грн (з ПДВ) з очікуваною ціною на газ 7 869 грн/тис куб м (з ПДВ) на умовах подекадної оплати. Звернутися щодо роз’яснень по тендеру можна до 13 листопада та оскаржити умови закупівлі до 19 листопада. Кінцевий строк подання тендерних пропозицій - 23 листопада. Початок аукціону запланований на 29 грудня 2020р.

ТОВ «АС» поставить 1 млн куб м газу АТ «Укрпошта» за ціною 6 103 грн/тис куб м (з ПДВ) до 26 жовтня 2020р. Також на перемогу в тендері «Укрпошти» претендували «Ю.Комодітіз», «Трансгазпром», «Екотехноінвест» та «Енергогазрезерв». Але всі ці компанії відмовились від підписання договору про закупівлю у відповідності до вимог тендерної документації.

 

Спотові ціни на природний газ на європейських ринках протягом тижня виявляли волатильність. Разом з тим, на ринку й надалі спостерігається тенденція до зростання цін на газ. На початку тижня ціни Day Ahead коливалися у діапазоні €13,8-15/MWh, до кінця тижня вони зросли у середньому на 4%. На початку п’ятниці спотові ціни коливалися у діапазоні €14,4-15,5/MWh, досягнувши найвищих значень за останній рік.

У деякі дні ціни на газ знижувалися на фоні відносно теплої погоди, а також внаслідок побоювань щодо скорочення попиту на природний газ у зв’язку з посиленням карантину у деяких країнах ЄС. Цей фактор також стримував ціни від сильнішого зростання в останні дні тижня.

Серед факторів, що впливали на зростання цін - скорочення поставок газу з Норвегії (технічне обслуговування на газопереробному заводі Kollness). Крім того зростання цін на LNG в Азії може сприяти скороченню поставок до Європи. Також зростання цін на американському Henry Hub (вище $3/MMBtu) та на емісію CO2 у Європі впливало на ціни на природний газ.

Ф’ючерсні ціни на ресурс листопада на нідерландському TTF протягом тижня зросли на 5% - до €15,5/MWh наприкінці п’ятниці.

 

Україна розпочала сезон відбору газу із ПСГ. Враховуючи даний фактор, закачування газу до сховищ припинилося. За перші три дні було відібрано 33 млн куб м газу. Запаси газу в ПС 19 жовтня досягли максимального значення цього року - 28,443 млрд куб м газу або 91,9% місткості сховищ. Це також є найвищим значенням за останні 11 років. До 22 жовтня вони поступово знизилися – до 28,41 млрд куб м.

 

Детальніше про те, що відбувається на українському ринку газу читайте в наших виданнях ExPro Gas&Oil Daily та ExPro Gas&Oil Weekly.

10:21 / 26 жовтня, 2020

Подiї
11:00 / 13 лютого, 2020
AGROPETROL 2020 AGROPETROL – це єдиний в Україні майданчик для зустрічі виробників та постачальників дизпалива, бензину, пропан-бутану, природного газу та електроенергії зі споживачами – представниками агрокомпаній та промислових підприємств. В Києві 13 лютого зустрінуться представники відділу закупівель з трейдерами
AGROPETROL 2020
08:00 / 26 вересня, 2019
ODESA OFFSHORE CONFERENCE 2019 Україна має всі шанси відновити роботу найперспективнішого нафтогазового регіону – Південного. Поклади нафти і газу розташовані як на суші, так і на морі. На шельфову ділянку Чорного моря «Дельфін» вже подали заявку 4 компанії, які мають намір укласти з Україною Угоду про розподіл продукції (УРП). Odesa Offshore Conference 2019 – є найкращим майданчиком для зустрічі українських та закордонних замовників з буровими та сервісними компаніями та постачальниками обладнання.
ODESA OFFSHORE CONFERENCE 2019
12:00 / 13 червня, 2019
Круглий стіл: Ризики та переваги впровадження нового ринку електроенергії Для обговорення процесу впровадження нового ринку електроенергії, яке заплановано на 1 липня 2019р, компанія ExPro Consulting зібрала в інформагентстві "Укрінформ" провідних гравців ринку, а також більше 120 незалжених постачальників та споживачів електроенергії.
Круглий стіл: Ризики та переваги впровадження нового ринку електроенергії
Всі події