Огляд українського ринку газу за 18 – 22 січня

Торгівля природним газом в Україні протягом минулого тижня поступово зростала. Основна причина – зростання попиту на природний газ. Ціни на природний газ на початку тижня знизилися на фоні котирувань у Європі та дешевого газу з ПСГ. До кінця тижня ціни в Україні залишалися стабільними, не дивлячись на коливання цін у Європі. Дешевий газ у ПСГ та ресурс українських видобувників стримував ціни на внутрішньому ринку від зростання.

З початком третьої декади січня, на передній план вийшла торгівля ресурсом лютого. Деякі з видобувних компаній повідомили ExPro, що вони уже реалізували майже весь власний ресурс лютого. Попит на ресурс лютого на початку тижня був стриманим, проте до п’ятниці він значно зріс.

На початку тижня ціни на ресурс лютого коливалися у діапазоні 8 100 – 8 200 грн/тис куб м. Протягом тижня ресурс лютого торгувався у доволі широкому діапазоні 7 700 – 8 200 грн/тис куб м. Станом на п’ятницю ціни становили 7 800 – 7 950 грн/тис куб м, таким чином протягом тижня зниження склало 250-300 грн/тис куб м (3-4%).

Не зважаючи на завершення місяця, на ринку активно торгувався січневий ресурс. Ціни на ресурс січня на початку тижня становили 7 740 – 8 050 грн/тис куб м. Ближче до кінця тижня діапазон торгівлі січневого ресурсу звузився до 7 800 – 8 000 грн/тис куб м.

Також активно торгувався газ у ПСГ, що найперше пов’язано з значними запасами у ПСГ. Декілька джерел повідомляли ExPro, що трейдери (зокрема, імпортери) із великими запасами газу у сховищах завалили ринок даним ресурсом за цінами 7 700 – 7 800 грн/тис куб м, чим спричинили зниження цін і на інші ресурси на початку тижня. «Дешевий ресурс ПСГ і обвалив ціни нижче 8 000 грн/тис куб м. Якби трейдери не спішили знижувати ціни, то думаю ресурс лютого ми б продавали по 8 000 – 8 050 грн/тис куб м», - розповів представник однієї з видобувних компаній.

Газ у ПСГ протягом тижня торгувався у доволі широкому діапазоні 7 700 – 8 000 грн/тис куб м. Імпортери також продавали газ з ПСГ з прив’язкою до котирувань на TTF мінус різниця у €2/MWh.

Більшість трейдерів негативно сприйняли зміни у формуванні маржинальних цін для розрахунку вартості небалансів на ринку природного газу. Так, починаючи з 19 січня ОГТСУ змінив методику публікацій маржинальних цін, оскільки компанія почала купувати газ для балансування за новим договором, укладеним з ГК «Нафтогаз Трейдинг». За словами трейдерів, це сильніше збільшить маржу при оплаті небалансів, яка ляже на плечі трейдерів та кінцевих споживачів. «Цікаво виходить, монополіст (ОГТСУ) передає одну із своїх основних функцій на аутсорс, включає витрати на аутсорс у вартість послуг, при цьому залишаючи собі додатковий дохід, який був раніше», - коментує один з учасників ринку. Трейдери просять НКРЕКП та АМКУ вплинути на ситуацію.

 

Активність торгівлі природним газом на ТБ «Українська енергетична біржа» на високому рівні. Лідером продажів залишається ТОВ «ГПК «Нафтогаз Трейдинг» - 1,32 млн куб м ресурсу січня за середньозваженою ціною 8 092 грн/тис куб м та 105,6 млн куб м ресурсу лютого за середньозваженою ціною 8 212 млн/тис куб м.

Також газ продало ТОВ «Юкрейніан газ трейдинг» – 800 тис куб м газу в ПСГ з передачею у січні за середньозваженою ціною 8 075 грн/тис куб м.

16 облгаз збутів планували придбати на УЕБ 799 млн куб м ресурсу лютого, стартова ціна – 6 200 грн/тис куб м. Умови оплати – з 18 березня по 19 квітня рівними частинами кожного банківського дня. Таким чином постачальники шукали газ для поставки населенню, проте придбати газ не вдалося.

Також вперше на УЕБ вийшло ТОВ «Газсервістрейд», яке пропонувало до продажу 3 млн куб м ресурсу січня по 8 090 грн/тис куб м, проте не продало газ. Компанія у березні-квітні 2020р імпортувала з ЄС близько 1,3 млн куб м газу, купувала газ у Unicom Gas. На початку 2019р «Газсервістрейд» у суді стягнуло з WPG Trading (Угорщина) 9,6 млн грн. Компанія заснована у 2015р у м. Рогатин (Івано-Франківська обл.), керівник – Володимир Паньківський, засновник – Марія Шафранська. За інформацією сервісу YouControl «Газсервістрейд» пов’язано з «Тернопільоблгаз».

Свої перші торги з продажу природного газу на УЕБ провело також ТОВ «Південь Енерго Збут», яке пропонувала 1 млн куб м газу в ПСГ по 8 100 грн/тис куб м, проте не знайшло покупців. Компанія займається постачанням електроенергії, а також здійснює поставки природного газу для населення. «Південь Енерго Збут» зареєстрована у 2019р у м. Миколаїв. Керівник – Юрій Потопа, засновник – Юлія Дюміна.

 

Держзакупівлі Prozorro. У системі Prozorro протягом тижня оголошено приблизно 150 нових тендерів, на 70 менше ніж минулого тижня. Також на Prozorro були оголошені результати більше ніж 300 тендерів на закупівлю 100 млн куб м газу на суму 615 млн грн (з ПДВ). Діапазон цін у межах 3 500 – 10 908 грн/тис куб м (з ПДВ), середній рівень – 6 157 грн/тис куб м (з ПДВ), на 17% вище, ніж минулого року. ТОВ «Акспо Україна» та ТОВ «Трафігура Юкрейн» постачатимуть газ для АТ «Укртрансгаз». «Акспо Україна» поставить 40,6 млн куб м газу за цінами 5 821 та 5 948 грн/тис куб м (з ПДВ). «Трафігура Юкрейн» поставить 20,3 млн куб м газу за ціною 5 846 грн/тис куб м (з ПДВ). Поставки газу розраховані до кінця 2021р.

ПП «Окко Контракт» уклало договір з ПрАТ «Київводоканал» на поставку 4,1 млн куб м газу за ціною 7 020 грн/тис куб м (з ПДВ) до кінця 2021р.

 

Спотові ціни на природний газ у Європі протягом минулого тижня виявляли значну волатильність. Динаміка цін змінювалася щодня – в один день ціни зростали на 4-6%, в інший, навпаки, знижувалися на стільки ж відсотків. На початку тижня ціни Day Ahead коливалися у діапазоні €19-20,8/MWh, а наприкінці тижня вони коливалися у діапазоні €19,7-21,8/MWh. Таким чином протягом тижня спотові ціни зросли у середньому на 4%.

Серед причин, що сприяли зростанню цін – високий попит на природний газ для опалення та для виробництва електроенергії. Також новини щодо відключення 4 реакторів (5,3 GW) у Франції на атомній станції Paluel на узбережжі Ла-Маншу у зв’язку з «непередбачуваним прибуттям риби» сприяли зростанню цін. Крім того, інформація щодо обмеження обсягів відбору газу з найбільшого європейського ПСГ сприяла зростанню цін.

Причини, які сприяли зниженню цін – потепління в Європі та зниження цін на LNG в Азії, через що у наступні місяці очікується зростання обсягів поставок LNG до Європи. Також стабільні поставки газу з Норвегії та високий відбір з ПСГ утримували ціни від зростання.

Ф’ючерсні ціни на ресурс лютого, за аналогією зі спотовими, на нідерландському TTF протягом тижня зросли на 13% - з €19/MWh у понеділок до €21,5/MWh наприкінці п’ятниці.

 

Детальніше про те, що відбувається на українському ринку газу читайте в наших виданнях ExPro Gas&Oil Daily та ExPro Gas&Oil Weekly.

09:49 / 25 січня 2021

Подiї
11:00 / 13 лютого, 2020
AGROPETROL 2020 AGROPETROL – це єдиний в Україні майданчик для зустрічі виробників та постачальників дизпалива, бензину, пропан-бутану, природного газу та електроенергії зі споживачами – представниками агрокомпаній та промислових підприємств. В Києві 13 лютого зустрінуться представники відділу закупівель з трейдерами
AGROPETROL 2020
08:00 / 26 вересня, 2019
ODESA OFFSHORE CONFERENCE 2019 Україна має всі шанси відновити роботу найперспективнішого нафтогазового регіону – Південного. Поклади нафти і газу розташовані як на суші, так і на морі. На шельфову ділянку Чорного моря «Дельфін» вже подали заявку 4 компанії, які мають намір укласти з Україною Угоду про розподіл продукції (УРП). Odesa Offshore Conference 2019 – є найкращим майданчиком для зустрічі українських та закордонних замовників з буровими та сервісними компаніями та постачальниками обладнання.
ODESA OFFSHORE CONFERENCE 2019
12:00 / 13 червня, 2019
Круглий стіл: Ризики та переваги впровадження нового ринку електроенергії Для обговорення процесу впровадження нового ринку електроенергії, яке заплановано на 1 липня 2019р, компанія ExPro Consulting зібрала в інформагентстві "Укрінформ" провідних гравців ринку, а також більше 120 незалжених постачальників та споживачів електроенергії.
Круглий стіл: Ризики та переваги впровадження нового ринку електроенергії
Всі події