Огляд українського ринку газу за 12 – 16 жовтня

Ціни на природний газ на українському ринку на початку минулого тижня стабілізувалися. Стабілізацією цін український ринок відреагував на зниження котирувань на європейських хабах. Відносно високий попит на газ утримував ціни в Україні від зниження, за аналогією з хабами. Разом з тим, після вихідного дня (14 жовтня) ціни поступово зростали. Проте, темп зростання нижчий, ніж минулого тижня.

Активність торгівлі газом та попит були стабільними протягом всього тижня. В основному на ринку торгується ресурс жовтня, а також газ у ПСГ. Не дивлячись на те, що більшість видобувних компаній уже продали весь ресурс жовтня, деякі продовжують продавати його. Також деякі трейдери, які у вересні прогнозували зростання цін і притримали жовтневий ресурс, продають його зараз.

Ресурс жовтня на початку тижня торгувався по 5 850 – 6 000 грн/тис куб м, до кінця тижня ціни на нього зросли на 1% (50 грн) – до 5 900 – 6 050 грн/тис куб м. Протягом тижня зустрічалися пропозиції і дорожче – до 6 500 грн/тис куб м.

Газ у ПСГ на початку тижня торгувався за цінами 5 900 – 6 100 грн/тис куб м, наприкінці тижня ціни становили 5 900 – 6 150 грн/тис куб м. Таким чином ціни на газ у ПСГ відносно стабільні. Газ у сховищах торгується з передачею у жовтні, листопаді, грудні, січні. Також зустрічаються пропозиції з продажу газу у «митному складі». Крім того були окремі пропозиції з обміну ресурсу жовтня на газ у ПСГ.

Активна торгівля ресурсом листопада поки не почалася. За словами учасників ринку, на це впливав також вихідний день 14 жовтня. Попит на ресурс листопада залишається стриманим. «Багато покупців цікавляться, але об’єктивно реального попиту немає. Всі зайняли вичікувальну позицію і спостерігають за цінами на хабах», – каже трейдер. Переважна більшість видобувних компаній зазначили ExPro, що планують розпочати торгівлю ресурсом листопада з наступного тижня. Протягом всього тижня ресурс листопада торгувався за цінами 6 000 – 6 250 грн/тис куб м, однак на ринку зустрічаються пропозиції і дорожче – до 6 500 грн/тис куб м.

 

Єдиною компанією, що продала газ на ТБ «Українська енергетична біржа», стало ТОВ «Юкрейніан Газ Трейдинг», яке реалізувало 1,6 млн куб м газу в ПСГ з передачею у жовтні за цінами 6 502 – 6 574 грн/тис куб м (середньозважена – 6 532 грн/тис куб м) на загальну суму 10,45 млн грн. Разом з тим, на ринку більшість пропозицій газу в ПСГ з передачею у жовтні нижче – на рівні 5 870 - 6 000 грн/тис куб м.

 

Держзакупівлі Prozorro. ТОВ «Екотехноінвест» поставить 6,6 млн куб м газу Державному концерну «Укроборонпром» за ціною 6 239 грн/тис куб м (з ПДВ) на період листопада 2020р. В аукціоні також брали участь ТОВ «Укр Газ Ресурс», ТОВ «Енергогазрезерв» та ТОВ «ГК «Нафтогаз України». Після проведення аукціону та протоколу розкриття, перемогу здобуло «Екотехноінвест» з найменшою пропозицією 41,28 млн грн (з ПДВ).

 

На європейських ринках зберігалася тенденція до подальшого зростання спотових цін на природний газ. На початку тижня ціни Day Ahead коливалися у діапазоні €12,6-14,1/MWh, до кінця тижня вони зросли у середньому на 5%. На початку п’ятниці спотові ціни коливалися у діапазоні €13,8-14,7/MWh, найвищі значення з початку грудня минулого року.

Норвезька профспілка Parat відмінила запланований на середу (14 жовтня) страйк на газопереробному заводі Nyhamna, який призвів би до скорочення поставок. Цей фактор, а також зростання виробництва LNG у США після урагану сприяли зниженню цін на природний газ у Європі у першій половині звітного тижня.

Разом з тим, у другій половині тижня ціни відновили зростання. Основні причини – наближення похолодання та скорочення поставок. Крім того, зріс попит на природний газ для виробництва електроенергії у зв’язку зі зниженням виробництва на ВЕС.

Ф’ючерсні ціни на ресурс листопада на нідерландському TTF протягом тижня зросли на 4,5% - до €14,45/MWh наприкінці п’ятниці.

 

Детальніше про те, що відбувається на українському ринку газу читайте в наших виданнях ExPro Gas&Oil Daily та ExPro Gas&Oil Weekly.

12:28 / 19 жовтня, 2020

Подiї
11:00 / 13 лютого, 2020
AGROPETROL 2020 AGROPETROL – це єдиний в Україні майданчик для зустрічі виробників та постачальників дизпалива, бензину, пропан-бутану, природного газу та електроенергії зі споживачами – представниками агрокомпаній та промислових підприємств. В Києві 13 лютого зустрінуться представники відділу закупівель з трейдерами
AGROPETROL 2020
08:00 / 26 вересня, 2019
ODESA OFFSHORE CONFERENCE 2019 Україна має всі шанси відновити роботу найперспективнішого нафтогазового регіону – Південного. Поклади нафти і газу розташовані як на суші, так і на морі. На шельфову ділянку Чорного моря «Дельфін» вже подали заявку 4 компанії, які мають намір укласти з Україною Угоду про розподіл продукції (УРП). Odesa Offshore Conference 2019 – є найкращим майданчиком для зустрічі українських та закордонних замовників з буровими та сервісними компаніями та постачальниками обладнання.
ODESA OFFSHORE CONFERENCE 2019
12:00 / 13 червня, 2019
Круглий стіл: Ризики та переваги впровадження нового ринку електроенергії Для обговорення процесу впровадження нового ринку електроенергії, яке заплановано на 1 липня 2019р, компанія ExPro Consulting зібрала в інформагентстві "Укрінформ" провідних гравців ринку, а також більше 120 незалжених постачальників та споживачів електроенергії.
Круглий стіл: Ризики та переваги впровадження нового ринку електроенергії
Всі події