Обсяг перехресного субсидіювання на ринку е/е перевищує 60 млрд грн і заважає переходу до фінансово ПСО
Обсяг необхідного додаткового фінансування для постачальників універсальних послуг для компенсації збиткових поставок електроенергії населенню (перехресне субсидіювання) на ринку на сьогодні становить біля 65-70 млрд грн в рік, що ускладнює перехід до фінансової моделі покладання спеціальних обов’язків.
Відповідні розрахунки 26 листопада 2020р під час брифінгу представив в.о. міністра енергетики Юрій Бойко.
«Фінансове ПСО передбачає, що всі працюють в конкурентних умовах… постачальники купують електроенергію для населення за ринковою ціною, продаючи населенню собі в збиток. Збиток ми оцінили… хто може знайти 65-70 млрд грн аби віддати постачальникам для того, щоб збалансувати їх діяльність в рамках фінансового ПСО», - сказав він.
Бойко зазначив, що на сьогодні середня ринкова ціна на електроенергію становить 1,4 грн/кВт-год. З 1 січня вартість доставки зросте до 1,37 грн/кВт-год (з урахуванням нового тарифу на передачу та запровадження RAB-тарифів для операторів систем розподілу), таким чином повна оціночна ринкова вартість електроенергії буде становити 2,77 грн/кВт-год, при цьому середній тариф для населення по Україні становить 1,04 грн/кВт-год.
З урахуванням річного обсягу споживання е/е населенням (біля 35 млрд кВт-год) сума компенсації для населення буде що найменше складати 60,5 млрд грн.
«Перехід на фінансове ПСО – однозначно правильний крок, оскільки він дозволить всім виробникам працювати в рівних умовах на всіх конкретних сегментах ринку, але для цього необхідно суттєво знизити обсяги перехресного субсидіювання… За умови зниження субсидіювання, наступним кроком стане перехід до фінансового ПСО і тоді воно все запрацює», - сказав в. о. міністра.


