Мінекоенерго не підтримує законопроект №2543 через його негативні наслідки для економіки України

Міністерство енергетики та захисту довкілля не підтримує та закликає народних депутатів не голосувати за законопроект №2543, який пропонує провести добровільну реструктуризацію «зелених» тарифів, а також застосування інших компенсаторів, таких як зміни до механізму ПСО на ринку електроенергії, оскільки він суперечить стратегії та цілям розвитку енергетичного сектору.

Про це повідомляє прес-служба міністерства.

«Відновлювана енергетика має великий потенціал в Україні, але вона має стати дешевою та доступною для кінцевих її споживачів. Результатом прийняття такого законопроекту стануть необґрунтоване підвищення тарифів для кінцевих споживачів та відповідні негативні наслідки для економіки Україні або ж неможливість виконання зобов’язань перед інвесторами у відновлювану енергетику», - йдеться в повідомленні міністерства.

Згідно повідомленню, у 2018р після різкого падіння вартості сонячних панелей та іншого обладнання для будівництва ВДЕ у світі українське експертне середовище, народні депутати наполягали на терміновому зменшенні «зеленого» тарифу з 1 липня 2019р. Проте розгляд необхідних законодавчих змін у Верховній Раді України затягувався.

Як наслідок:

  • «зелені» аукціони запрацюють лише з 2020 року;
  • лише за останній рік за завищеним тарифом було введено в експлуатацію понад 2,5 ГВт «зелених» потужностей (здебільшого сонячних, за найвищим тарифом у Європі - 15 євроцентів);
  • у 2020р споживачі мають заплатити за відновлювану енергетику більше 42 млрд. грн;
  • весною доведеться значно обмежувати роботу дешевої атомної генерації;
  • «зелену» генерацію доведеться збалансовувати тепловими електростанціями, що значно збільшить викиди шкідливих речовин та парникових газів в атмосферу;
  • можливість дефолту по виплатам інвесторам у відновлювальну енергетику.

«Усі ці фактори призведуть до збільшення вартості електричної енергії для кінцевих споживачів, що за сучасної економічної ситуації в Україні є проблематичним», - повідомляється в заяві міністерства.

Тому для вирішення питань «зеленого» тарифу, міністерство після обговорень з інвесторами, фінансовими установами, міжнародними організаціями напрацювало комплексний пакет заходів, спрямований на стабілізацію ситуації, який передбачав як дії з боку держави (зміна Положення про покладання спеціальних обов’язків з метою припинення субсидування втрат в електричних мережах, стабілізаційне положення в законі для тих, хто піде на реструктуризацію, покращений PrePPA, ринкова ціна для побутових споживачів електричної енергії з великим споживанням), так і дії з боку інвесторів (добровільна реструктуризація, скорочення строків введення в експлуатацію об’єктів ВДЕ за «зеленим» тарифом, зміна положень щодо відповідальності за небаланс). Більшість із зазначених положень були оформлені у вигляді концепції законопроєкту, який планувалося зареєструвати та прийняти на початку наступного року.

«Проте, деякі народні депутати України та частина ринку ВДЕ не підтримали компромісні пропозиції Мінекоенерго та вирішили спробувати зберегти поточну ситуацію, запропонувавши законодавчі заходи, які не вирішать проблему, а лише призведуть до її ескалації. Мова йде про проєкт Закону України про внесення змін у деякі закони України щодо покращення інвестиційного клімату у сфері відновлювальної енергетики № 2543. На думку Мінекоенерго, позиція, запропонована у законопроєкті, не лише не вирішує вищеописану проблему, а матиме негативні наслідки для всього сектору ВДЕ, оскільки не спрямована на забезпечення його сталості», - йдеться в повідомленні.

Як повідомляв ExPro, один із авторів законопроекту №2543 народний депутат Людмила Буймістер («Слуга народу») заявила, що його прийняття дозволить уникнути дефіциту коштів у ДП «Гарантований покупець» у 2020р.

За словами Буймістрової законопроект №2543 пропонує наступні зміни:

  • Відміна можливості укладання prePPA на будівництво СЕС з березня 2020р та на будівництво ВЕС - з червня 2022р.
  • Друга ініціатива – це добровільна реструктуризація тарифу і його зниження для існуючих об’єктів СЕС на 10% і ВЕС – на 5% з одночасним продовженням дії договору купівлі-продажу електроенергії на 5 років.
  • Третя ініціатива, на яку погодилася індустрія, - це зниження тарифу за новими об’єктами для СЕС на 15%, для ВЕС – на 7,5% з одночасним продовженням строку дії договорів на 5 років.

Даний законопроект підтримали голова правління Української вітроенергетичної асоціації Андрій Конеченков, голова з розвитку бізнесу Scatec Solar Аліна Свідерська, голова Європейсько-Українського енергетичного агентства Олександра Гуменюк, засновник компанії «Віндкрафт Україна» Карл Стурен, генеральний директор DTEK Renewables Філіп Лекебуш.

Крім цього, Асоціація сонячної енергетики України підтримує законопроект №2543 але одночасно наполягає на тому, що під час доопрацювання законопроекту необхідно врахувати наступні умови: зберегти можливість для інвесторів протягом року добудувати проекти за попередніми договорами купівлі-продажу електроенергії (prePPA), а також змінити «зелений» тариф на умовах добровільної реструктуризації не на мінус 15% як пропонується, а на 7,5%.

13:07 / 13 грудня, 2019

Подiї
11:00 / 13 лютого, 2020
AGROPETROL 2020 AGROPETROL – це єдиний в Україні майданчик для зустрічі виробників та постачальників дизпалива, бензину, пропан-бутану, природного газу та електроенергії зі споживачами – представниками агрокомпаній та промислових підприємств. В Києві 13 лютого зустрінуться представники відділу закупівель з трейдерами
AGROPETROL 2020
08:00 / 26 вересня, 2019
ODESA OFFSHORE CONFERENCE 2019 Україна має всі шанси відновити роботу найперспективнішого нафтогазового регіону – Південного. Поклади нафти і газу розташовані як на суші, так і на морі. На шельфову ділянку Чорного моря «Дельфін» вже подали заявку 4 компанії, які мають намір укласти з Україною Угоду про розподіл продукції (УРП). Odesa Offshore Conference 2019 – є найкращим майданчиком для зустрічі українських та закордонних замовників з буровими та сервісними компаніями та постачальниками обладнання.
ODESA OFFSHORE CONFERENCE 2019
12:00 / 13 червня, 2019
Круглий стіл: Ризики та переваги впровадження нового ринку електроенергії Для обговорення процесу впровадження нового ринку електроенергії, яке заплановано на 1 липня 2019р, компанія ExPro Consulting зібрала в інформагентстві "Укрінформ" провідних гравців ринку, а також більше 120 незалжених постачальників та споживачів електроенергії.
Круглий стіл: Ризики та переваги впровадження нового ринку електроенергії
Всі події