«Енергоатом» продає на РДН лише 2-11% виставлених обсягів та формує значні небаланси - Герус

НАЕК «Енергоатом» 12-14 вересня продавав на ринку «на добу наперед» лише 2-11% від запропонованого обсягу, решту (89-98%) продається з дисконтом (до -45%) на балансуючому ринку електроенергії. Про це 14 вересня у соцмережі Facebook повідомив народний депутат від фракції «Слуга народу», голова парламентського комітету з питань енергетики та ЖКП Андрій Герус.

За його даними, 12 вересня «Енергоатом» продав лише 3% виставлених заявок на РДН, 13 вересня – 2%, 14 вересня – 11%.

«Ніякого успішного трейдінгу на РДН не спостерігається. А саме РДН зараз найцікавіший сегмент ринку, де ціна виросла на 25% за останній місяць і складає біля 1,5 грн (кВт-год)», - вважає депутат.

На думку Геруса, державна компанія на сьогодні продає значний обсяг на ринку двосторонніх договорів і також на балансуючому ринку, і лише невеликі обсяги - на досить прибутковому сегменті РДН.

«По факту «Енергоатом» найбільше продав свою електроенергію: на аукціонах дуже крупними лотами по двохстороннім договорам по ціні 1,1 грн за кВт-год; на балансуючому ринку, злетівши у небаланси по ціні 0,8 грн за кВт-год; і лише мінімальні обсяги своєї е/е на РДН, де ціна 1,45 грн», - зазначив депутат.

Герус розкритикував торгову стратегію «Енергоатома», додавши, що така торгова поведінка формує високі ціни на РДН, якими користуються інші учасники ринку.

«Компанія навіть не бореться за можливість продавати свою е/е на РДН, фактично вона не бере участь у ціновій конкуренції, а створює небаланси, вилітає у балансуючий ринок і продає із штрафами 45%. Фактично такий трейдинг просто допомагає формувати високу ціну, якою користуються інші (в основному приватні) компанії-продавці електроенергії», - написав депутат.

Як повідомляло агентство ExPro, 11 вересня «Енергоатом» провів аукціон на майданчику «Української енергетичної біржі», під час якого весь виставлений обсяг (1,465 млн МВт-год базового навантаження з поставкою протягом жовтня-листопада 2020р) був проданий лише одній компанії («Юнайтед енерджі») за ціною 1120 грн/МВт-год, що на 25,3% нижче стартового значення.

Ряд трейдерів розкритикували ці торги, зазначивши, що невеликі компанії не мають доступу до цих аукціонів через великий розмір лотів (1000 МВт-год кожен), а відповідно значних сум, які треба внести на початку торгів. У відповідь на це, прес-центр «Енергоатому» опублікував заяву, в якій зазначив, що продаж малими лотами буде призводити до виникнення небалансів та можливості перепродажу обсягів на ринку «на добу наперед». На фоні проведених торгів Міненерго ініціює зміни до проведення аукціонів на майданчику УЕБ.

16:30 / 14 вересня, 2020

Подiї
11:00 / 13 лютого, 2020
AGROPETROL 2020 AGROPETROL – це єдиний в Україні майданчик для зустрічі виробників та постачальників дизпалива, бензину, пропан-бутану, природного газу та електроенергії зі споживачами – представниками агрокомпаній та промислових підприємств. В Києві 13 лютого зустрінуться представники відділу закупівель з трейдерами
AGROPETROL 2020
08:00 / 26 вересня, 2019
ODESA OFFSHORE CONFERENCE 2019 Україна має всі шанси відновити роботу найперспективнішого нафтогазового регіону – Південного. Поклади нафти і газу розташовані як на суші, так і на морі. На шельфову ділянку Чорного моря «Дельфін» вже подали заявку 4 компанії, які мають намір укласти з Україною Угоду про розподіл продукції (УРП). Odesa Offshore Conference 2019 – є найкращим майданчиком для зустрічі українських та закордонних замовників з буровими та сервісними компаніями та постачальниками обладнання.
ODESA OFFSHORE CONFERENCE 2019
12:00 / 13 червня, 2019
Круглий стіл: Ризики та переваги впровадження нового ринку електроенергії Для обговорення процесу впровадження нового ринку електроенергії, яке заплановано на 1 липня 2019р, компанія ExPro Consulting зібрала в інформагентстві "Укрінформ" провідних гравців ринку, а також більше 120 незалжених постачальників та споживачів електроенергії.
Круглий стіл: Ризики та переваги впровадження нового ринку електроенергії
Всі події