«Центренерго» в результаті продажів е/е за двосторонніми договорами недоотримало 847 млн грн доходу – експерти

Державна генеруюча компанія «Центренерго» в результаті продажів електроенергії за двосторонніми договорами за цінами, які в середньому були на 11% нижче ринку «на добу наперед», протягом липня 2019р – лютого 2020р недоотримала 847 млн грн теоретичного доходу.

Така оцінка трейдингової діяльності компанії представлена у звіті «Моніторинг відкриття ринку електроенергії» (випуск №4 від 22.04.2020р), який опублікував проєкт Low Carbon Ukraine.

«LCU розрахував, скільки доходів втратили державні підприємства, продаючи енергію за нижчими, ніж на РДН, цінами на аукціонах… «Центренерго» за період липень 2019р - лютий 2020р недоотримало 847 млн грн доходу. В середньому це можна представити як ціну на РДН зі знижкою у 141 грн/МВт-год або в 11%. В основному ця сума припадає на липень-жовтень 2019 року, коли ціна на РДН була стабільною», - зазначається у звіті.

Проєкт Low Carbon Ukraine проводив аналіз за «інших рівних умов», тобто за умови відсутності впливу на середньозважену ціну РДН додаткової пропозиції, яка б могла бути, якби «Центренерго» продавало додаткові обсяги на цьому сегменті.

«Ми припускаємо, що якщо державні підприємства продавали б на РДН, то їх обсяги додаткової пропозиції відповідали б обсягам додаткового попиту та завжди включались до ранжиру», - йдеться в аналізі.

Також в Low Carbon Ukraine відмічають, що в середньому приватні компанії в сегменті двосторонніх договорів продавали електроенергію за цінами, вищими, ніж на РДН, тоді як «Центренерго» більшість часу торгували за цінами нижчими за РДН.

Коментуючи наведений висновок, заступниця голови Біржового комітету «Української енергетичної біржі» Інна Щербина зазначила, що продажі електроенергії компанією «Центренерго» на ринку двосторонніх договорів підтвердили свою ефективність у порівнянні із альтернативою реалізації обсягів на ринку «на добу наперед».

«Проведений аналіз підтверджує, що продажі «Центренерго» на ринку двосторонніх договорів були ефективніші, ніж випадок реалізації тих же обсягів на ринку «на добу наперед». Наприклад, у листопаді 2019р, якби компанія продавала відповідні обсяги на РДН, вона б отримала 45 млн грн збитків (при порівнянні цін двостороннього договору із середньозваженими цінами на РДН протягом періоду поставки)», - сказала вона.

Крім того, Щербина акцентувала увагу на тому, що на РДН присутній суттєвий профіцит, зумовлений пропозиціями «Енергоатому» та «Гарантованого покупця».

«Перед тим як робити експертні висновки треба подивитися на частину кривої пропозиції, яка щодня лишається за ціною РДН. Якби компанія «Центренерго» виставляла всі обсяги на РДН, вони б не могли бути повністю продані і випадали б на балансуючий ринок. В такому випадку генеруюча компанія продавала свою електроенергію із значним дисконтом та зазнавала б збитків. Звичайно ціни РДН за таких умов би були зовсім іншими. Порівнювати ціни РДД та РДН дуже некоректно. У нас ніколи не запрацює ринок і не буде реалізована реформа, доки будуть робитися такі «експертні порівняння».

Ідеологія роботи моделі ринку, яку ми намагаємось імплементувати побудована на тому, що ринок двосторонніх договорів має бути значно дешевшим за короткострокові ринки. Доки не буде створено дешевшого довгострокового ринку з реальними довгими контрактами (пів року, рік і більше років), доти будуть тривати кризові явища в моделі роботи цього ринку. Я розумію і продавців, які просто не можуть будувати ефективні трейдиногові стратегії, бо завжди знаходиться хтось, хто «порахує» ефективність.

В цивілізованому світі ціна форвардного ринку (РДД) і ціна РДН - це завжди дві різні ціни і 85-90% електроенергії продається за двосторонніми договорами і за значно дешевшими цінами. В Європі не рахують «збитки», бо там знають як має працювати ринок», - зазначила топ-менеджер «Української енергетичної біржі».

 

11:51 / 19 травня, 2020

Подiї
11:00 / 13 лютого, 2020
AGROPETROL 2020 AGROPETROL – це єдиний в Україні майданчик для зустрічі виробників та постачальників дизпалива, бензину, пропан-бутану, природного газу та електроенергії зі споживачами – представниками агрокомпаній та промислових підприємств. В Києві 13 лютого зустрінуться представники відділу закупівель з трейдерами
AGROPETROL 2020
08:00 / 26 вересня, 2019
ODESA OFFSHORE CONFERENCE 2019 Україна має всі шанси відновити роботу найперспективнішого нафтогазового регіону – Південного. Поклади нафти і газу розташовані як на суші, так і на морі. На шельфову ділянку Чорного моря «Дельфін» вже подали заявку 4 компанії, які мають намір укласти з Україною Угоду про розподіл продукції (УРП). Odesa Offshore Conference 2019 – є найкращим майданчиком для зустрічі українських та закордонних замовників з буровими та сервісними компаніями та постачальниками обладнання.
ODESA OFFSHORE CONFERENCE 2019
12:00 / 13 червня, 2019
Круглий стіл: Ризики та переваги впровадження нового ринку електроенергії Для обговорення процесу впровадження нового ринку електроенергії, яке заплановано на 1 липня 2019р, компанія ExPro Consulting зібрала в інформагентстві "Укрінформ" провідних гравців ринку, а також більше 120 незалжених постачальників та споживачів електроенергії.
Круглий стіл: Ризики та переваги впровадження нового ринку електроенергії
Всі події